HABERLER

18 Şubat 2017

Yeni Başkanımız Murat Cavcav

Kulübümüzün bugün gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulunda Murat Cavcav, 708 oyla başkanlığa seçildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Şura Salonu’nda yapılan genel kurulda saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Faaliyet ve yönetim kurulu raporlarının ibrasının ardından seçime tek aday olarak giden Murat Cavcav konuşmasını gerçekleştirdi.

Murat Cavcav, geçen ay hem cami̇a, hem ai̇le olarak acı dolu günler yaşadıklarını belirterek, “22 Ocak’ta babamı kaybettim. Kırk yıllık başkanımızı Türk futbol duayeni̇ İlhan Cavcav’ı kaybettik. Bugün burada gördüğüm bi̇r çok si̇ma bizimleydi. Kötü günümüzde bi̇zi̇ yalnız bırakmadınız acımızı paylaştınız, ai̇lem adına hepi̇ni̇ze teşekkür edi̇yorum.” dedi.

Gençlerbirliği’nin Türki̇ye’ni̇n en başarılı kulüplerinden bi̇ri̇ olduğunu ve 1989 yılından beri̇ Süper Li̇g’de mücadele ettiğine vurgu yapan Murat Cavcav, “28 yıldır Süper Ligde aralıksız mücadele eden beş takımdan biriyiz. Ankara’yı bunca yıldır futbolda en üst düzeyde temsil ettik. Gençlerbi̇rliği bugünlere kolay gelmedi. Eğer Gençlerbi̇rli̇ği̇ bugün buradaysa hakkını verelim İlhan Cavcav sayesindedir. İlhan Cavcav Gençlerbirliği’ni nereden aldı, nereye getirdi? Şahi̇tleri̇ sizlersiniz.” ifadelerini kullandı.

İlhan Cavcav’ın kulübümüzde başkanlığa başladığında kendisinin 15 yaşında olduğunu dile getiren Murat Cavcav, şöyle devam etti:

“O günleri çok net hatırlıyorum. Maçtan önce kampa girecek yer yok. Bahçelievler’de bir evimiz vardı. Oturduğumuz evi maçtan önce dinlensinler diye futbolculara tahsis etti. Takımın antreman yapacağı sabit yer bile yoktu. Ankara’da oradan oraya dolaşırdı. İlhan Cavcav kapı kapı gezdi. Dönemi̇n cumhurbaşkanına, bakanlarına, belediye başkanlarına gitti. Gecesini gündüzüne kattı ve kulüp iki küçük odadan çıkıp bugünkü tesislerine kavuştu.”

Ekibimizin 1980’lerde herkese borcu olduğunu ancak bugün ne şahıslara ne de kurumlara tek kuruş borcunun bulunmadığını ifade eden Cavcav, “Hatta kasada mevcudumuz var neden? Çünkü biz gençleri kazanıyoruz çünkü biz yetenekleri keşfediyoruz onlar da kazanıyor bi̇z de kazanıyoruz. Bu tıkır tıkır işleyen bir sistem başkanımızın kurduğu bi̇r sistem. İlhan Cavcav’ın sistemi sayesinde bugün, Gençlerbirliği kimseye muhtaç değildir.” diye konuştu.

Kırmızı-siyahlı ekibin alt yapısının futbolcu fabrikası olmaya devam edeceğini kaydeden Murat Cavcav, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geleceğimizin tek garantisi var, o da alt yapımızdır. Biz gençleri kazanacağız. Bi̇z onlara katkı sunacağız onlar da bize. Futbolcu yetiştireceğiz, yetenek keşfedeceğiz. İlhan Cavcav’dan bunu öğrendik, aynen devam edeceğiz. İlhan Cavcav, Gençlerbirliği’ne kendini adadı, hayatını verdi, tam 40 yıl, 5 gün tatil yapmadı. 80 yaşındaydı, kalp ameliyatı oldu, 2 ay sonra tribündeydi. Daha bu sezon, eksi 10 derecede, Ankara ayazında maç izledi. O müthiş bi̇r tecrübeydi. Ben onun tecrübesine hemen sahip olamam bu kolay değil ama onun ilkelerine sahibim. Gençlerbirliği’nde büyüdüm. 35 yıldır kulüp üyesiyim. 16 yıldır Gençlerbirliği yöneticisiyim. Gençlerbirliği’ne ait her sahaya, her masaya, her kuruşa gözüm gibi bakacağım. Hedefi̇mi̇z her sezon ilk 5 takımın arasına girmek, ülkemizi Avrupa kupalarında temsil etmektir. Bu çınar hepimizin, bu gençler, hepimizin gençleridir bense gençlerin, Gençlerbirliği’nin muradı olmak istiyorum. Gençlerbirliği’nin muradı ise başarılı olmak, gençlere faydalı olmak ama elbette birgün şampiyon olmaktır.”

Murat Cavcav, 708 delegenin oyunu alarak 37 yıl başkanlık yapan babası İlhan Cavcav’dan sonra Gençlerbirliği’nin yeni başkanı oldu.

Murat Cavcav başkanlığındaki yönetim kurulunda Murat Yıldız, Murat İşcan, Arda Çakmak, Arif Ölmez, Merdan Hürmeydan, Hıfzı Kuruşa, Kerem Doğan, Sinan Gürsoy, Şahin Kartal, Osman Kaçar, Sertaç Muratal, Mehmet Gür, Aykut Akalın, Hakan Kaynar, Cem Şükrü Kaya, İsmail Özkan, Kemal Yurttakalan ve Bülent Üstündağ yer aldı.