HABERLER

26 Aralık 2017

Yağız Suat Bolat: Gençlerbirliği büyük bir aile gibi

U21 takımımızın 1997 doğumlu kanat oyuncusu Yağız Suat Bolat’la altyapı kariyerini ve hedeflerini konuştuk. 10 yaşından itibaren Gençlerbirliği altyapısında mücadele eden Yağız, Gençlerbirliği’ne geliş sürecini şu sözlerle anlattı:
“Çocukken sokakta top oynayarak başladım. Futbolu çok seviyordum, arkadaşlarımla sürekli futbol oynardım. Babam da beni 10 yaşındayken Gençlerbirliği’ne getirdi. Böylelikle bu tesislere ilk adımımı atmış oldum. Futbol Okulu’nda kış bölümündeydik. Daha sonra yaz okulu için de davet aldım ama gelemedim. Daha sonra beni seçmelere çağırdılar. O günden sonra da Gençlerbirliği için her kademede oynadım.”
Gençlerbirliği altyapısını Türkiye’nin sayılı altyapılarından biri olarak gösteren Yağız, kulüpte bir aile ortamı olduğunu söylüyor:
“Türkiye’nin en önemli altyapı takımlarından birinde oynuyorum. Gençlerbirliği’nin bu konuda , örnek alınabilecek bir kulüp olduğunu düşünüyorum. A takıma çıkma şansımızın olması bizi daha fazla motive ediyor. Bazen A takımla birlikte antrenmana çıkıyoruz , bazen birlikte antrenman maçı yapıyoruz. A takımdaki abilerimiz bize her zaman yardımcı oluyor. Saha içinde bir hata yaparsak gelip bizi güzel bir şekilde uyarıyorlar. Altyapı oyuncuları olarak biz de onlara en ufak bir saygısızlık yapmamaya çalışıyoruz. Hepsi bize abi-kardeş gibi davranıyor. Herkes söylüyor ama gerçekten burası bir aile gibi.”
Ligdeki şanslarına da değinen genç oyuncu, devre arasında takımdan ayrılan arkadaşları olmasına rağmen zirve takibini sürdüreceklerini söyledi:
“Takımda iyi bir hava var. Sezon sonuna kadar mücadelemizi sürdürmek istiyoruz. Özverili bir şekilde mücadele ediyoruz. İlk yarıdaki takımdan önemli oyuncular gitti ama bizim zirve inadımız devam ediyor. İlk yarıda Hacettepe’ye giden arkadaşlarımız oldu. Artık sıra bizde. Biz de onlar gibi Hacettepe ve Gençlerbirliği’nin A takımlarında forma giymeyi istiyoruz.”
Altyapıda bir çok hoca ile çalıştığını söyleyen Yağız, hocaları hakkında, “Altyapıdaki her hocamın üzerimde büyük emeği var. Hiç birini ayırt edemiyorum. Bizi bu seviyelere getiren isimlere ne kadar teşekkür etsek az. Bizim için canı gönülden çalışıyorlar. Biz de hedeflediğimiz yerlere gelip onların emeğinin karşılığını göstermek istiyoruz.” dedi.

Hedefleri ve kendine örnek aldığı isimlere de değinen Yağız, bu sezon başarılı performansıyla herkesin takdirini kazanan Serdar Gürler’e büyük hayranlık duyuyor:
“Bu kulüpte kalıcı olmak istiyorum. Profesyonel kariyerime burada başlamak istiyorum. Gençlerbirliği hedefimi ilk günden beri koruyorum. Eğer buradan gideceksem bu kulüp Avrupa’dan bir kulüp olabilir. Serdar Gürler’i çok beğeniyorum. Çok yetenekli, çok hırslı. Onun antrenmanlarını izlemeye alışıyorum. Maçlarını sürekli izliyorum. Nasıl onun gibi performans sergileyebilirim diye düşünüyorum. İdolüm o diyebilirim.”