HABERLER

9 Ocak 2019

“Şampiyonluk için hiç bir şüphem yok”

Luccas Claro, bu sezon ligde oynanan 17 maçın tamamında sahada kaldı. Takımdaki arkadaş ortamı, Mert’le olan uyumu, Denizlispor maçında yaptığı sihir… Karşınızda Luccas Claro ile yaptığımız söyleşi:

Kariyeri Brezilya’da devam ederken ilk yurtdışı deneyimin Türkiye oldu. Adaptasyon sorunu yaşadın mı?
Hiçbir zorluk yaşamadım. Futbol güce dayalı, buna alışkınım Brezilya’dan dolayı. Kulübe yeni gelmiştim ama Ankara’ya da kısa sürede uyum sağladım. Bazıları için problem olabiliyor ama ben bunu en çabuk şekilde atlatıp sahaya odaklandım.

Taraftarların ona özel bir sevgisi var, bu konuda söylemek istersin?
Taraftarımızın bana olan sempatisi kadar ben de onları çok seviyorum. Aramızdaki bağ beni çok mutlu ediyor. Kulüp ve takım arkadaşlarım için olduğu gibi onlar için de elimden gelen her şeyi yapıyorum. Geçen sezon başarısızdık, bu sezonki sorumluluğumuzun farkındayım. Ben de kalıp sorumluluk almayı tercih ettim. Umarım şampiyon olup taraftarımızı mutlu ederiz.

Takımdaki iyi bir arkadaşlık ortamı var, senin görüşün ne bu konuda?
Futbol diğer meslek gruplarından daha farklı bir alan. Başarının temeli arkadaşlıklarla atılıyor. Bu sene de çok güzel bir arkadaşlık ortamımız var. Hem takımdaki Brezilyalılarla hem de diğerleri ile çok iyi anlaşıyorum. Elbette Brezilyalılarla ortak kültür nedeniyle daha çok şey paylaşabiliyorum ama diğer arkadaşlarımla da çok eğleniyoruz.

Bu sezon bir çok maçta Mert’le oynadın. Uyumunuzla ve Mert’le ilgili düşüncelerin neler?
Mert’le tarzımız çok benziyor. Takımımız hücum düşünüyor. Mert kısa zamanda çok iyi işler başardı. Gençlerbirliği’nin iyi bir altyapısı var. Mert de o altyapının bize kazandırdığı en önemli isimlerden biri. İnanıyorum ki ilerleyen yıllarda daha iyi olacak. Onunla çok iyi bir uyumumuz var.

Ligin en az gol yiyen takımıyız, savunma dörtlüsü ve Hakan Arıkan’ın bunda büyük payı var. Sen ne düşünüyorsun bu konuda?
Çok az gol yedik ancak sadece savunma olarak görmeyelim. Topun bizde kalma süresi ile de ilgili bu durum. Defans olarak rakiplerimize çok az şans veriyoruz. İmkan tanımıyoruz. Ne zaman bizden fırsat bulsalar arkamızda Hakan Arıkan olduğunu bildiğimiz için çok daha rahat ve güvende hissediyoruz kendimizi.
Takım olarak defans yapmak çok önemli. Çok fazla şans vermedik bu yüzden.

17 maçta da 90’ar dakika oyunda kaldın Erkan Sözeri’nin güvendiği isimlerin başında geliyorsun. Hoca ile ilgili neler söylemek istersin?
Erkan Hoca ile çok iyi bir ilişkimiz var. Bana saha içinde verdiği güven benim için çok önemli. Hata yaptığımızda da bize yaklaşımı çok iyi. Bize verdiği o güvenle daha özverili ve güvenle oynuyoruz.

Rakip bizi geçerse Hakan var demişti ama bir pozisyonda rakip herkesi geçti ve sen adeta kaleci gibi bir kurtarış yaptın. Denizlispor maçındaki o anı anlatabilir misin?
Hayatım boyunca hatırlayacağım biz pozisyon olacak.Çok zor olacağını biliyordum. Ben hayallerim olan bir işte çalışıyorum , büyük bir kulüpte futbol oynuyorum. Futbol sayesinde de hayatıma yön veriyorum, ailemin geçimini sağlıyorum. Zor olduğunu bildiğim halde vazgeçemezdim bu yüzden. Vazgeçmem imkansız. Bana geldi bu pozisyon ve başardım. O bendim , belki yarın Mert’e denk gelecek belki Hakan’a denk gelecek ve hiç birimiz takımımız için son ana kadar vazgeçmeyeceğiz. Elimizden gelenin en iyisini yapmak için o son hamleyi yapmak için koşacağız, mücadele edeceğiz.
Benim hiçbir şüphem yok, biz şampiyon olacağız!