HABERLER

16 Mayıs 2017

Berkay’ın olimpiyat hayali

Okullararası Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası 50 metre serbest stilde birinci olan down sendromlu Berkay Orak’ın hedefi Türk bayrağını olimpiyatlarda göndere çektirmek.

Okullararası Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası 50 metre serbest stilde birinci olan down sendromlu Berkay Orak, asker bir baba ile öğretmen bir annenin oğlu olarak 2000’de dünyaya geldi. Doğumundan kısa süre sonra down sendromlu olduğu belirlenen Berkay için ailesi, yaşıtlarından geri kalmaması için imkanlarını seferber etti. Bu amaçla aile, Berkay’ın sosyal yaşantısını desteklemek amacıyla evlatlarını özel kaynaşma eğitimlerine kaydettirdi.

Yüzmeye 11 yaşında başlayan Berkay, 2015’te Gençlerbirliği Spor Kulübüne katıldı.
Down sendromlu Berkay Orak, Aksaray’da 18-20 Nisan’da düzenlenen Okullararası Özel Sporcular Yüzme Şampiyonası 50 metre serbest stilde birinci gelerek madalya aldı.

Yüzmede başarılı olmak isteyen Berkay, Yenimahalle Turgut Özakman Yüzme Havuzu’nda haftada 6 gün, 8 saat antrenman yapıyor. Down sendromlu şampiyon yüzücü Berkay, bir yandan Yenimahalle Şevket Evliyagil Meslek Lisesi 10. sınıfta eğitim hayatına devam ederken, diğer yandan olimpiyatlarda Türk bayrağını göndere çektirebileceği günün hayalini kuruyor.

Anadolu Ajansı-Orhan Onur Gemici