HABERLER

6 Ocak 2019

“Ben Gençlerbirliği’nin çocuğuyum”

Yıldırım Mert Çetin, bu sezon gösterdiği performans ile Ümit Milli Takım’ın kapısını araladı ve formayı da almayı başardı. Luccas ile iyi bir uyum yakalayan genç futbolcunun en büyük hayali Gençlerbirliği formasını Süper Lig’de de terletmek. Hayali ise Gençlerbirliği tarihinde yer edinmek.

Gençlerbirliği altyapısından yetiştin ve bugün A takımın bir parçasısın. Bugüne geliş sürecinle ilgili neler söylemek istersin?
Altyapı tesislerimizi biliyorsunuz , tüm sahalar yan yana. Altyapı takımlarımız ve A takım bir arada çalışıyor ve A takım ile diğer takımları ayıran sadece bir tel var. Benim tüm hedefim o teli aşmaktı. Çalışıyordum, çabalıyordum, A takımın bir parçası olmak için her zaman hayaller kuruyordum. Altyapıdayken en büyük destekçim babam oldu. Her zaman beni daha fazla çalışmam için motive etti. Babamın yardımı ve benim kararlılığım , Allah’ın da yardımıyla o teli aştım, bugün buradayım.
Giydiğim formanın ağırlığını , bu armanın değerini çok iyi biliyorum. İnşallah ait olduğumuz lige çıkacağız , bu sezon tek hedefim Gençlerbirliği forması ile bir şampiyonluk yaşamak.

Gençlerbirliği altyapı kültürü olan bir takım. Genç bir oyuncu olmana rağmen senden küçük altyapı oyuncuları A takıma dahil olmaya başladı. Bu kültürle ilgili neler düşünüyorsun?
Bu bir bayrak yarışı. Benden önce de altyapıdan gelen isimler vardı. Benden sonra da olacak. Şu an 21 yaşındayım ama benden daha genç isimler artık kadroya dahil olmaya başladı. Rahmetullah, Emre, Mete, Cengizhan var. Ben abilerimden ne öğrendiysem, elimden geldiğince ben de onlara öğretmeye , yardımcı olmaya çalışıyorum.

Erkan Sözeri seni geleceğin A Milli Takım stoperi olarak gördüğünü söyledi. Hem A Milli Takım hem de Erkan Sözeri ile arandaki bağ için neler söylemek istersin?
Sezon başından beri Erkan Hoca çok büyük destekçim oldu. Ümit Milli Takım kariyerimde de önemli katkısı oldu. Elimden geleni yaptığımı düşünüyorum. Bazen abi, bazen baba, bazen hoca gibi davranıyor. Bu da bize özgüven veriyor. Çok otoriter bir insan ama bize sert yüzünü hiç göstermedi hep sıcak davrandı. Hep destekleyici oldu. Bu özellikle benim için çok büyük avantaj oldu.
İki ümit milli takım kampına gittim ve benim için çok iyi geçti. Tabi ki şimdi hedefim A Milli Takım. Önce Süper Lig ardından A Milli Takım diyorum. Tabi ben şimdi de kendimi göstermek için çok çalışıyorum. Kendime bu konuda ciddi hedefler belirledim.

Luccas Claro ile 11 maçta birlikte oynadınız ve uyumunuz göze çarpıyor. Bunu nasıl yorumlarsın?
Geçen sene son Bursaspor maçında Luccas ile birlikte oynadım. Birbirimizi tanıma şansımız olmuştu. Ama bu sezonda tam bir abi kardeş ilişkimiz var. Birbirimizi tamamlıyoruz. Ben yüzde ellimle oynuyorsam o yüzde yüz ellisini veriyor, o yüzde ellisiyle oynarsa ben yüzde yüz ellimi veriyorum. Birbirimizin açığını kapatıyoruz. Aramızda çok iyi bir saygı sevgi var. Bu saygı sevgi de sahada birbirimize sahip çıkmamıza neden oluyor. Saha dışında da böyle devam ediyoruz zaten.

Şampiyonluk hedefi ile ilgili senin düşüncelerin neler?
Bu takım şampiyonluk için kuruldu. Geçen sezon talihsiz bir dönem yaşadık. Ama bu sezon adeta Gençlerbirliği’nin şampiyonluğu için yaşıyoruz. Bu coşku , bu istekle başladık sezona da. Şu an herkes “Gençlerbirliği bu işi bitirdi” diyor ama biz biliyoruz ki her şey henüz bitmedi. Matematiksel olarak bitmeden de bitti demeyeceğiz. Şampiyonluk keyfini yaşamak, o coşkuyu tatmak için de elimizden geldiğince çalışıyoruz.

Taraftarlar tüm takıma destek oluyor ama altyapı oyuncuları onlar için ayrı bir yerde. Taraftarımız için neler söylemek istersin?
Taraftarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Desteklerini hiç esirgemiyorlar. Sayıca çok değiliz ama ülkenin en farklı taraftar kültürüne sahibiz. Onlarla saha içindeki biz futbolcular arasında çok saygı değer bir ilişki var. Biz de bunun farkındayız, onlara layık olmak için çabalıyoruz. Her deplasmanda yanımızdalar. Altyapıdan yetiştiğim için “bizim çocuk” gibi bakıyorlar. Sahiplenildiğimi hissediyorum, bu da bana ayrı bir özgüven veriyor. Ben Gençlerbirliği’nin çocuğuyum. Bu duyguyla oynuyorum, bunu bilerek ayrı bir hırsla mücadele ediyorum. Hak etmediğimiz yerde olduğumuzu biliyorum. Şampiyon olup taraftarımıza bu mutluluğu yaşatmak istiyoruz.

Mert’in Gençlerbirliği ile ilgili hedefleri neler?
Gençlerbirliği tarihinde yer almak istiyorum. Bu sene iyi bir başlangıç yaptım, Süper Lig’de de bu takımın değişilmez bir parçası olmak istiyorum. Şampiyon takımın savunma oyuncusu olarak Süper Lig’de de Gençlerbirliği armasını taşımak istiyorum. En büyük hedeflerimden biri de Gençlerbirliği’nin kaptanlığını yapmak. Çok çalışarak tüm hedeflerimi gerçekleştirmek için mücadele edeceğim.